Helicobacter pylori
Helicobacter pylori je špirálovitý paličkovitý mikroorganizmus, ktorý sa s obľubou usídľuje v sliznici žalúdka a dvanástnika a vyvoláva tam zápal. Popri zubnom kaze patrí medzi najčastejšie infekcie vôbec. Výskyt infekcie na Slovensku u dospelých je 40 - 52% a narastá od západu na východ krajiny. U detí na východnom Slovensku je výskyt okolo 30%.
Prenos infekcie
Zdrojom infekcie je väčšinou chorý človek alebo niektoré zvieratá (pes, mačka), z ktorých sa infekcia na zdravých jedincov šíri cez ústa do tráviaceho traktu. Je to teda vlastne jedna z tzv. "chorôb špinavých rúk". Infikovať sa môže len človek s nedostatočnou odolnosťou voči tomuto mikroorganizmu.
Infekcia HP spôsobuje
v 100% zápal žalúdka, tá v 30-40% tráviace ťažkosti ťažkosti a v 10-15% dvanástnikový alebo žalúdkový vred, cca 1-2 % rakovinu žalúdka. Príčinná súvislosť infekcie Hp so žalúdkovým vredom je 50 - 75% a s duodenálnym vredom 95%.
Pri chronickej infekcii popri účinkoch na tráviaci trakt, môže dochádzať k zmenám v celom organizme.
Infekcia Helicobacter Pylori môže spôsobiť zníženie počtu trombocytov a chudokrvnosť. Ovplyvňuje kardiovaskulárne, kožné, auto imúnne, hepatálne, hematologické choroby, diabetes melitus, pediatrické ochorenia (syndróm náhlej smrti novorodenca, retardácia rastu), extragastrický MALT-type lymfóm a pankreatický i kolorektálny karcinóm.
Diagnostika
Invazívna
- Mikroskopické vyšetrenie
- Ureázový test
- Kultivácia
- Histológia
Neinvazívna
- Dychový test
- Vyšetrenie stolice
- Vyšetrenie séra - je užitočné pri novoinfikovaných pacientoch, ale nie je dobrým testom na sledovanie pacientov po eradikačnej liečbe, pretože pozitívny výsledok neznamená prítomnosť infekcie Hp.Protilátky môžu ostať zvýšené aj dlhý čas po eradikácii
- Vyšetrenie moča
Spoľahlivá a rýchla diagnostika je pomocou biorezenonacie a elektroakupunktúry podľa Volla.
Efekt eradikačnej liečby je treba vždy overiť (a to najskôr za 28 dní po ukončení liečby). K overeniu úspešnosti eradikácie Hp je najvhodnejší dychový test, test na antigény v stolici alebo v moči, biorezonančná diagnostika.
Liečba
Liečba je indikovaná hlavne pri nasledujúceich ochoreniach:
- Duodenálny, gastrický peptický vred
- Rakovina žalúdka. Helicobacter pylori je podľa WHO definovaný karcinogén 1. triedy
- MALT lymfóm žalúdka
- Atrofická gastritída
- Mikrocytová sideropenická anémia
- Idiopatická trombocytopenická purpura
Kožné ochorenia (rosacea, urticaria, alopecia areata) - patria k častým indikáciám na liečbu Helicobacter pylori.
Liečba HP infekcie sa v súčasnosti vykonáva tzv. trojkombinačnou schémou, čo znamená, že liečba obsahuje tri druhy liekov (blokátor protónovej pumpy a dve antibiotiká). Liečba trvá spravidla 7-14 dní. V prípade, že je infekcia HP prítomná pri peptickom vrede môže sa pokračovať ešte ďalších 7-14 dní samotným blokátorom protónovej pumpy, pri iných ochoreniach sa odporúča len 7 dňová kúra.
Diétne opatrenia počas liečby HP infekcie sú potrebné v prípade, ak je infekcia HP spojená s vredom alebo výraznejším zápalom sliznice žalúdka. Zo stravy je treba vylúčiť dráždivé jedlá a požívatiny (koreniny, kysnuté cesto, kofeín, nikotín, alkohol). Naopak do stravy je vhodné pridať probiotiká a prirodzené prostriedky, ktoré môžu napomôcť vo vykynožení HP infekcie (napr. brokolica).
Alternatívny postup pri eradikácii helicobacter pylori je celostná liečba organizmu biorezonančnou terapiou, využitím akupunktúry za účelom zvýšenia odolnosti organizmu voči Helicobacter pylori a eradikácioa baktérie pomocou biorezonančných frekvencií.
Je vhodné zistiť či nie sú nositeľmi baktérie aj príbuzní a v prípade pozitivity, aj keď nemajú klinické príznaky, vykonať biorezonančnú liečbu Helicobakter pylori aj u nich s cieľom zabrániť opätovnej reinfekcii.
Prognóza
Prognóza pacientov s infekciou Helicobacter pylori je dobrá. V prvom slede sa vylieči až 80% pacientov. Opakovanou liečbou sa dosahujú výsledky aj na 90%. Asi u 10% pacientov pretrváva pozitivita aj po opakovanej antibiotickej liečbe.