Lamblia intestinalis (Giardia lamblia)
Lamblia, nezvaný hosť v našom tele nám dokáže narobiť naozaj veľké problémy. Cítite sa v nepohode, zle vám trávi a vyskytli sa aj ďalšie zdravotné problémy? Hoci to ani netušíte, môžete mať v tele parazit, ktorý je potrebné čo najskôr zničiť.
Lamblie sa vyskytujú na celom svete a sú najčastejšími parazitmi tenkého čreva. Najznámejším druhom giardií je Giardia intestinalis. Infikuje človeka i iné cicavce, vrátane mačiek a psov. Kolonizuje a reprodukuje sa v tenkom čreve hostiteľa. Ochorenie, ktoré spôsobujú, je známe pod názvom lamblióza alebo aj giardióza.
Výskyt a prenos infekcie
Infekčné cysty sú vylučované stolicou. Prenos vtedy nastáva fekálno-orálnou cestou, čiže požitím kontaminovanej pitnej vody alebo potravín, u detí ako kontaktná infekcia. Infekčné cysty sú schopné prenášať aj muchy.
Aby sa človek nakazil lambliami, musí prijať minimálne desať infekčných cýst. Žalúdočná kyselina predstavuje významnú bariéru proti infekcii. Ak sa cysty predsa len dostali cez žalúdok, vznikajú v dvanástniku z cýst po siedmych dňoch trofozoity a rozmnožujú sa. Zložky žlčníkovej šťavy predstavujú pre trofozoity významné rastové faktory. Po troch až štyroch týždňoch sa potom v spodných výbežkoch tenkého čreva dajú dokázať prvé cysty, ktoré boli vytvorené z trofozoitov a sú vylučované so stolicou.
V miernom podnebnom pásme sa premorenosť pohybuje od 1 - 20 %, vyšší výskyt je hlavne v detských kolektívnych zariadeniach a detských domovoch. Ich výskyt môže podnietiť nedostatočná hygiena, znečistené ruky či vkladanie špinavých predmetov do úst, ale i konzumácia znečistenej vody, ktorá je dokonalým prostredím pre množenie baktérií a parazitov. Prirodzenou ochranou proti nákaze je žalúdočná kyselina. Infekcie lambliami boli častejšie pozorované u ľudí užívajúcich antacidá, ako aj u pacientov po operáciách žalúdka.
Klinické príznaky
Väčšina infekcií prebieha bez zjavných príznakov. Len 10 % infikovaných má klinické prejavy.
Akútne štádium giardiózy má krátky priebeh (3 - 4 dni). Inkubačná lehota akútnej fázy je 12 - 20 dní. Prejavuje sa náhlymi hnačkami, nechutenstvom, nevoľnosťou, zvracaním a zvýšenou plynatosťou. Stolica je svetlá, vodnatá, páchnuca s obsahom veľkého množstva tukov (má mastný vzhľad) a hlienu, bez prítomnosti krvi a bunkových elementov.
Chronická fáza sa prejavuje tlakovými bolesťami v nadbrušku a podbrušku, hlavne po jedle, hnačky sa striedajú so zápchou, u detí sa pozoruje chudokrvnosť a pomalé priberanie na hmotnosti. Po niekoľkých týždňoch môže dôjsť k spontánnemu uzdraveniu alebo ochorenie pretrváva mesiace až roky a zvyčajne prechádza do asymptomatickej formy spojenej s nosičstvom cýst. Chronické infekcie sa môžu vyskytovať u osôb s oslabenou imunitou, u ktorých môžu viesť k malabsorbčnému syndrómu, nedostatku vitamínov, váhovej strate a mentálnej retardácii (hlavne u malých detí). U 20 - 40 % pacientov je častá intolerancia mliečnych produktov alebo potravín s väčším obsahom tuku. Toxíny vznikajúce pri ich rozklade spôsobujú i psychické poruchy, anémiu, únavu a bolesti hlavy. Organizmus je tiež citlivý na rôzne alergény, preto môžu nakazení trpieť i kožnými problémami.
Okrem črevnej formy giardiózy je možné dokázať u 50 % prípadov formu pečeňovo-žlčníkovú. Prejavuje sa ako akútny alebo chronický zápal žlčníka. Pri závažnom postihnutí vnútropečeňových žlčovodov a pečene môže dôjsť k zväčšeniu pečene a žltačke. Pri zmiešanej forme, ktorá sa vyskytuje asi v 20 % prípadov ochorenia, prevažujú príznaky postihnutia čreva a funkčné poruchy žlčových ciest.
Diagnóza a liečba
U 90 % postihnutých sa diagnóza stanovuje mikroskopickým dôkazom cýst v stolici. Ak sa dôkaz pôvodcu v stolici nepodarí, a na základe anamnézy existuje podozrenie na lambliázu, musí byť na trofozoity vyšetrený sekrét alebo vzorka sliznice z dvanástnika.
Pomerne rýchlou a presnou metódou diagnostiky a liečby obidvoch vývojových foriem lamblia intestinalis (cystickej aj trofozoidnej formy) je biorezonančná a EAV diagnostika.
Na aktívnu formu lamblií - trofozoity je najrýchlejší a najúčinnejší liek Entizol. Pôsobí na enzýmový proces parazitov a ničí ich už po desaťdňovej liečbe. Na cystickú formu, ktorá spôsobuje ďalší prenos infekcie je však neúčinný.
Účinným spôsobom liečby lambliózy – ako trofozoitov tak aj cystických foriem je biorezonančná terapia
Prognóza
Akútne ťažkosti väčšinou po 1 – 2 týždňoch poľavia. Následne sa však ešte mesiace potom môžu vyskytnúť nepravidelné mäkké stolice a zosilnená plynatosť. Väčšina infekcií v priebehu niekoľkých mesiacov zmizne, ale asymptomatické formy môžu pretrvávať aj niekoľko rokov.