Akútna a chronická infekčná mononukleóza. Infekcia Epstein-Barrovým vírusom.
Autor: MUDr.Peter Bandura, PhD., Altemeda- Centrum alternatívej medicíny
Akútna infekcia Epstein-Barrovým vírusom
Akútne prejavy vírusovej infekcie Epstein-Barrovým vírusom sa prejavujú infekčnou mononukleózou. Toto ochorenie sa zvyčajne vyskytuje u detí a u mladistvých. Je spojené s vysokou teplotou, angínou, zväčšením lymfatických uzlín, zápalom pečene a zväčšením sleziny. Často má však aj úplne neškodný priebeh. Ochorenie býva často zamieňané za streptokokovú angínu alebo chrípku a pomerne často nie je správne diagnostikované.
Najčastejšie príznaky akútnej infekčnej mononukleózy:
- Vysoká teplota
- Angína
- Generalizované opuchy lymfatických uzlín
- Extrémna únava
- Oneskorenie rekonvalescencia
Zriedkavé príznaky akútnej infekčnej mononukleózy:
- Hepatitída
- Zväčšenie sleziny
Infekčné ochorenie bolo prvýkrát popísané pediatrom Emilom Pfeifferom (1846- 1921). Kvôli typickým prejavom v krvnom obraze prejavujúcom sa zvýšeným počtom zmenených monocytov dostalo názov infekčná mononukleóza. Virológ Michael Epstein a anatóm Murray Barr zistili , že infekčná mononukleźa je spôsobená vírusovou infekciou, patriacou do skupiny gama herpetických vírusov, ktoré majú blízky vzťah k lymfatickému tkanivu. Vírus bol pomenovaný po svojich objaviteľoch Epstein- Barrov vírus. Jedná sa o DNA vírus, ktorý podobne ako ostatné herpes vírusy môže zostať latentný v tkanivách aj dlho po tom, čo sa pacient zotavil z akútnej infekcie a môže sa znovu zaktivovať v prípade oslabenia imunitného systému. Protilátky proti Epstein-Barrovmu vírusu možno nájsť takmer u 90% ľudí vo veku nad 30 rokov. Pacienti si nie vždy pamätajú predchádzajúce prekonané infekcie, ktoré často ani nie sú správne diagnostikované. Úroveň titra protilátok proti Epstein - Barrovho vírusu často nekoreluje s klinickými prejavmi a dokonca ani negatívny titer protilátok nevylučuje prítomnosť ochorenia .
Chronická infekcia Epstein-Barrovým vírusom
Medzi príznaky chronickej infekcie patria zväčšené lymfatické uzliny, opakujúce sa bolesti v krku, subfebrility, znížená odolnosť a náchylnosť k infekciám, alergie a autoimunitné poruchy (vrátane tyreoiditídy). ktoré sa môžu objaviť alebo zhoršiť. Celkový zdravotný stav sa zhoršuje. Jedná sa o jednu z najčastejších príčin chronického únavového syndrómu. Ďalšie obtiaže, ktoré môže spôsobovať chronická infekcia Epstein-Barrovým vírusom môže byť chronická sinusitída, polyvalentná potravinová intolerancia, chronická gastritída, závraty, lymfatické opuchy a príznaky menopauzy.
Časté príznaky chronickej mononukleózy:
- Chronický únavový syndróm
- Náchylnosť k infekciám
- Výskyt alergie a intolerancie na potraviny
- Opakujúca sa prejavy zväčšenia lymfatických uzlín
Menej časté príznaky chronickej mononukleózy:
- Opakujúce sa záchvaty horúčky
- Závraty
- Opakujúce sa zápaly žalúdka
- Opuch sliznice dýchacích ciest
- Kolísanie hladiny hormónov
- Autoimunitné poruchy
Zložitejšia diagnostika a dopad na imunitný systém nastáva, ak infekcia Epstein-Barrovým vírusom sa vyskytuje v kombinácii s inými vírusmi (herpes simplex, zoster, progenitalis- alfa herpetické vírusy, cytomegalovírus- beta herpetický vírus), parazitmi (toxoplazmóza), alebo baktériami (Borrelia, Streptococcus) .
Kazuistika:
Prípad 1 : A.C., muž, vo veku 20 rokov. Sťažoval sa na rok trvávajúci pocit únavy, pretrvávajúce zväčšené krčné lymfatické uzliny vľavo a opakujúce sa teploty. Užíval dlhodobo antihistaminiká. Pri biorezonančnom vyšetrení bola zistená chronická infekcia Epstein-Barovým vírusom, intolerancia na mlieko, pšenicu a vaječný bielok. Po biorezonančnej antivírusvej terapii a riešení potravinovej intolerancie sa pacient cíti dobre, záchvaty teploty ustúpili, zväčšené lymfatické uzliny už neprítomné a únava ustúpila. Pacient už nepotrebuje užívať žiadne lieky.
Prípad 2: J.V.- chlapec vo veku 8 rokov. Pred 2 rokmi prekonal infekčnú mononukleózu. Teraz asi mesiac sa cíti unavený, ma subferility, na telesnej výchove nevládze vykonávať bežné cviky. Pri vyšetrení zistená pretrvávajúca chronická infekcia Epstein-Barrovým výrusom a prítomnosť Boréliovej infekcie, ktorá dokázaná aj sérologicky zvýšenými hladinami protilátok. Nasadená antivírusová a antiboréliová biorezonančná liečba. Stav pacienta po 2 týždňoch výrazne zlepšený, teploty a únava ustúpili. Po 3 mesiacoch pri kontrolnom sérologickom vyšetrení hladina protilátok v norme.