Intolerancia pšenice
Pšenica - dôležitý alergén
Po mlieku je pšenica druhým cudzím proteínom s ktorým sa človek stretáva. Od druhého roka života konzumujeme pšenicu a produkty z pšenice v rôznej forme prakticky každý deň. Pšenica je plodina, ktorá za posledné storočia bola najviac manipulovaná a krížená. Produkcia pšenice vo svete je jednou z najdôležitejších a tlak na vysoký obsah lepku (požiadavka pekárov), zvyšovanie úrodnosti a výdajnosti na jeden hektár sa zvyšuje, používajú sa na to rôzne metódy a techniky pestovania, čo však so sebou prináša zvýšený alergizujúci potenciál pšenice. Zaujímavé je, že alergia na špaldu, originálnu formu pšenice, je takmer minimálna.
Alergia na lepok alebo alergia na pšenicu?
Je dôležité rozlišovať medzi hypersenzivitou pšeničného proteínu a hypersenzitivitou na gliadín. Gliadín je zložka gluténu (lepku), ktorý sa nachádza aj v ďalších obilovinách, ako raž, jačmeň, ovos. Takáto hypersenzitivita vedie k celiakii a s ňou spojenými symptómami v gastrointestinálnom trakte, výrazne objemná a na pohľad stukovatelá stolica, zastavený rast.
Alergia na pšenicu je však podstatne častejšia, ale väčšinou ostáva nediagnostikovaná. Bezlepková diéta automaticky neznamená bezpšeničnú diétu. Pšeničný škrob a pšeničný olej používaný v bezlepkových potravinách nie je absolútne vhodný pri bezpšeničnej strave.
Symptómy
Prejavy intolerancie/alergie na mlieko sú rôzne. Najčastejšie sa prejavuje na koži (rôzne formy neurodermatitídy, najmä na tvári, krku, rukáh a chodidlách) a na prieduškách (náchylnosť na spastickú bronchitídu, precitlivené priedušky, endogénna bronchiálna astma), niekedy je postihnutý tráviaci trakt (kolitída, Crohnova choroba).
Bez ohľadu na prejavy pri liečbe alergie na pšenicu je dôležité dodržiavať bezpšeničnú diétu v širšom slova zmysle, teda vynechať pšenicu, pšeničné produkty a produkty obsahujúce pšenicu a pšeničné zložky.